Podnośniki Stanowiskowe BLOKSMA w Przemyśle – Ergonomia i Efektywność

Podnośniki stanowiskowe BLOKSMA są nieodzownym sprzętem w przemyśle, pełniącym podobną rolę do przenośników. Służą one do precyzyjnego pozycjonowania produktów i materiałów na stanowiskach pracy, ułatwiając ich przenoszenie z jednego miejsca na drugie oraz między stacjami roboczymi. Podnośniki BLOKSMA znajdują zastosowanie w różnorodnych operacjach montażowych – od mikroelektroniki po przemysł motoryzacyjny.

Jesteś zainteresowany podnośnikami stanowiskowymi? Zapraszamy do kontaktu: tel: 690 48 29 25 Zobacz naszą ofertę podnośników stanowiskowych: https://bloksma.pl/podnosniki_stanowiskowe/

Podobnie jak w przypadku przenośników, czynniki takie jak wysokość, szerokość, prędkość i pozycja podnośnika stanowiskowego BLOKSMA w stosunku do pracownika mają kluczowe znaczenie dla obciążenia pracą i efektywności wykonywanych zadań. Podnośniki BLOKSMA są zaprojektowane z myślą o ergonomii, co pomaga zmniejszyć ryzyko urazów i zwiększa komfort pracy. Ich regulowana wysokość i łatwość obsługi pozwalają na dostosowanie do indywidualnych potrzeb pracownika, co przekłada się na wydajniejszą i bezpieczniejszą pracę.

Podnośniki Stanowiskowe BLOKSMA – Ergonomia stanowiska pracy na produkcji

W przypadkach, gdy zadania wymagają szerokiego ruchu ciała i/lub wysiłku fizycznego, idealnym rozwiązaniem są podnośniki stanowiskowe BLOKSMA, które umożliwiają pracę w pozycji stojącej. Wysokość tych podnośników jest kluczowa i powinna być dostosowana do wymagań zadania oraz wymiarów obrabianych obiektów. Zakres wysokości od 65 do 120 cm, który oferują podnośniki BLOKSMA, może pomieścić większość siły roboczej i różnorodne zadania.

W przeciwieństwie do przenośników o stałej wysokości, podnośniki BLOKSMA oferują regulowaną wysokość, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych platform roboczych czy krzeseł. Jest to szczególnie ważne w kontekście pracy na stałym stanowisku oraz pracy w pozycji stojącej/siedzącej.

Przykładowo, dla precyzyjnych prac, takich jak montaż mikroelektroniczny, podnośniki BLOKSMA mogą być ustawione na wysokość od 95 do 120 cm, najlepiej 5 cm powyżej wysokości łokcia, co jest zgodne z zaleceniami BHP. Dla prac wymagających siedzenia, podnośniki te mogą być dostosowane do odpowiedniej wysokości, wspierając ergonomię i wygodę pracy.

Dla lekkich prac, wysokość podnośnika BLOKSMA powinna wynosić około 5 do 10 cm poniżej wysokości łokcia, z opcją siedzenia. Natomiast dla cięższych prac, idealna wysokość to około 20 do 40 cm poniżej wysokości łokcia, co ułatwia wykonywanie zadań wymagających większego wysiłku.

Podnośniki stanowiskowe BLOKSMA są więc nie tylko narzędziem do przenoszenia i pozycjonowania materiałów, ale także kluczowym elementem w zapewnieniu ergonomii i efektywności pracy, dostosowując się do różnych potrzeb i rodzajów pracy.

Podnośniki Stanowiskowe BLOKSMA – Zapewnienie Bezpieczeństwa i Ergonomii

W kontekście podnośników stanowiskowych BLOKSMA, kluczowe jest uwzględnienie, że im większa ekspozycja pracownika na ryzyko, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń. Aby zminimalizować te ryzyka, ważne jest aktywne zaangażowanie pracowników w procesy takie jak opracowywanie procedur, projektowanie przestrzeni roboczej oraz udzielanie informacji zwrotnych i konsultacji.

Ergonomia z podnośnikami w produkcji przemysłowej
Ergonomia z podnośnikami w produkcji przemysłowej

Poniżej kluczowe aspekty bezpieczeństwa i ergonomii związane z podnośnikami stanowiskowymi BLOKSMA.

AspektZalecenia dla Podnośników Stanowiskowych BLOKSMA
Zaangażowanie PracownikówAktywne uczestnictwo w projektowaniu przestrzeni roboczej, opracowywaniu procedur, udzielaniu informacji zwrotnych i konsultacjach.
Odległość ZasięguOptymalizacja szerokości podnośnika, aby ruchy były wykonywane w odległości do 45 cm od przodu korpusu operatora.
Redukcja Pochylania/SięganiaInstalacja przełączników kierujących materiał w stronę pracownika, minimalizacja potrzeby pochylania się i sięgania.
Dostępność Narzędzi/MateriałówUstawienie małych stojaków lub półek na pojemniki w zasięgu ręki, przechylanie pojemników do łatwego dostępu.
Ergonomia Siedzenia/StaniaZapewnienie odpowiedniego klirensu dla kolan i nóg, niezależnie od pozycji pracy.
Przestrzeń RoboczaWystarczająca szerokość przejść, aby umożliwić wykonywanie zadań bez przeszkód.
Wymagana SiłaRozważenie siły wymaganej do obsługi narzędzi i wykonywania zadań (chwyt, ręce, plecy, nogi).
Pozycja CiałaZastanowienie się nad koniecznością skręcania tułowia lub utrzymywania niezręcznych pozycji.
Stres KontaktowyUnikanie twardych lub ostrych przedmiotów, które mogą wywierać nacisk na skórę (np. opieranie się o podnośnik).
Wyważarki NarzędziRozważenie instalacji wyważarek narzędzi przy użyciu narzędzi ręcznych o dużej mocy.
Stacje RoboczeInstalacja stacji roboczych z podnośnikami dla łatwego dostępu do materiałów i narzędzi, zwalniając powierzchnię podłogi.
Maty Przeciw ZmęczeniuRozważenie instalacji mat przeciw zmęczeniu, aby złagodzić zmęczenie wynikające z pracy na twardych podłogach.
Dostępność z Obu StronZapewnienie dostępu do podnośnika z obu stron dla konserwacji, sprzątania i w przypadku nagłych wypadków.
Crossover (Most dla Pieszych)Budowa crossoverów z odpowiednimi osłonami tam, gdzie konieczne jest poruszanie się po przenośniku.
Dodatkowe CzynnikiUwzględnienie wpływu użycia narzędzi wibracyjnych i pracy w niższych temperaturach.
Edukacja i SzkolenieZapewnienie szkoleń obejmujących świadomość ergonomii, techniki zmniejszania obrażeń oraz znaczenie wczesnego zgłaszania objawów uszkodzenia mięśniowo-szkieletowego.
kluczowe aspekty bezpieczeństwa i ergonomii związane z podnośnikami stanowiskowymi BLOKSMA

Uwzględnienie tępa pracy

W kontekście użytkowania podnośników stanowiskowych BLOKSMA, istotne jest uwzględnienie tempa pracy, które musi pozwalać na odpowiedni czas odpoczynku i regeneracji pracowników, a także dostosowane być do czasu, przez jaki pracownik wykonuje zadania.

Tempo pracy na podnośnikach BLOKSMA powinno być dostosowane do możliwości zarówno najbardziej, jak i najmniej wykwalifikowanego pracownika. Jest to szczególnie ważne, aby zapewnić, że najwyższa prędkość pracy nie przekracza bezpiecznego limitu, który wynosi 10 m/min.

W przypadku prac montażowych, kluczowe jest, aby pracownicy mieli pewną kontrolę nad tempem swoich zadań. Daje to możliwość dostosowania pracy do indywidualnych potrzeb i umiejętności, co może przyczynić się do zwiększenia wydajności i zmniejszenia ryzyka wypadków.

Dodatkowo, warto rozważyć umieszczenie większej liczby pracowników na linii lub rotację pracowników między zadaniami. Rotacja, szczególnie między zadaniami wymagającymi użycia różnych grup mięśniowych, może pomóc w zapobieganiu przeciążeniom i urazom związanym z monotonną pracą. To podejście nie tylko poprawia bezpieczeństwo i komfort pracowników, ale także może przyczynić się do zwiększenia ogólnej efektywności pracy.

5/5 - (2 votes)