Firmy poszukujące rozwiązania, które zapewnia bezpieczne i łatwo dostępne przechowywanie części, często decydują się na strategię FIFO.

Ostatnio podkreślaliśmy znaczenie zasad w intralogistyce. W rzeczywistości niewiele innych sektorów wymaga tak konsekwentnego dążenia do efektywności na każdym etapie. To stanowi jeden z kluczowych powodów, by ponownie przyjrzeć się specyficznym okolicznościom i kontynuować naszą eksplorację metody FIFO. Ta strategia skupia się na ochronie jakości materiałów, szczególnie w magazynach. Długotrwałe przechowywanie części może prowadzić do licznych problemów, które nie występują przy standardowym magazynowaniu. W tym miejscu kluczową rolę odgrywa metoda FIFO.

Co oznacza FIFO

FIFO, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”, to metoda, która na pierwszy rzut oka wydaje się prosta: części zamówione jako pierwsze są również pierwszymi do wykorzystania z magazynu. Ta zasada jest podobna do tej stosowanej w supermarketach przy układaniu towarów na półkach. Proces FIFO znajduje zastosowanie w trzech głównych scenariuszach: po pierwsze, gdy jedna stacja produkcyjna pracuje szybciej niż kolejna; po drugie, gdy nie można połączyć etapów produkcji z powodu różnic technologicznych; i po trzecie, gdy produkty są potrzebne na kilku stacjach.

W każdym z tych przypadków FIFO ustala kolejność przepływu materiałów i określa maksymalny poziom zapasów między procesami. To kluczowe, ponieważ ułatwia identyfikację i śledzenie problemów do ich źródła, a także zapewnia, że maksymalny poziom zapasów nie zostanie przekroczony i że ustalona kolejność zostanie zachowana. Istnieją również inne, ale różniące się od FIFO systemy, takie jak LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło), gdzie elementy są usuwane w odwrotnej kolejności, co ma sens tylko, gdy przechowywane części nie tracą na wartości. Natomiast w systemie HIFO (najwyższe weszło, pierwsze wyszło) materiał o najwyższej wartości jest używany jako pierwszy.

Wykorzystanie FIFO do rozwiązania problemu marnotrawstwa materiału

Zasady i koncepcje lean manufacturing (chudej produkcji) są wyraźne i bezkompromisowe: wszelkie formy marnotrawstwa materiałowego są diametralnie sprzeczne z japońską filozofią efektywności. W tym kontekście, idea minimalizowania czasu przechowywania materiałów w magazynie doskonale wpisuje się w koncepcję lean. W końcu nie istnieje pewny sposób, aby zapobiec starzeniu się materiału, jego korozji, czy uszkodzeniom podczas długotrwałego magazynowania. Co więcej, stosując tradycyjne metody przechowywania, takie jak „pierwsze weszło, ostatnie wyszło” lub nawet losowe podejście, personel często nie jest świadomy, czy części przechowywane w głębi magazynu wykazują oznaki tych negatywnych zmian. Wdrożenie metody FIFO pozwala na przezwyciężenie tych problemów, przesuwając je w sferę przeszłości. Dzięki FIFO, materiały są wykorzystywane w kolejności ich otrzymania, co minimalizuje ryzyko ich przestarzenia i związanych z tym strat. To podejście nie tylko zwiększa efektywność procesów magazynowych, ale także przyczynia się do ogólnej optymalizacji procesów produkcyjnych, będąc w zgodzie z zasadami lean manufacturing.

Wykorzystanie metody FIFO a rozwiązanie problemu marnotrawstwa materiału

AspektProblem z Marnotrawstwem MateriałuRozwiązanie z Wykorzystaniem FIFO
Czas przechowywaniaDługie przechowywanie prowadzi do ryzyka przestarzenia, korozji, lub uszkodzenia materiałów.Krótszy czas przechowywania dzięki wykorzystaniu materiałów w kolejności ich otrzymania.
Zarządzanie zapasamiTrudności w śledzeniu aktualności i stanu zapasów.Uproszczona kontrola zapasów i lepsza widoczność aktualnego stanu materiałów.
Jakość materiałówRyzyko pogorszenia jakości materiałów z tyłu magazynu.Zapewnienie stałego obiegu materiałów, minimalizujące ryzyko pogorszenia ich jakości.
Efektywność operacyjnaNieefektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i zasobów.Optymalizacja przestrzeni magazynowej i zasobów poprzez regularne wykorzystywanie najstarszych materiałów.
Śledzenie i identyfikacjaTrudności w identyfikacji i śledzeniu materiałów, które mogą być przestarzałe lub uszkodzone.Ułatwione śledzenie i identyfikacja materiałów dzięki uporządkowanemu systemowi rotacji.
Redukcja stratZwiększone ryzyko strat związanych z przestarzałymi lub uszkodzonymi materiałami.Zmniejszenie strat poprzez regularne wykorzystywanie i odnawianie zapasów.
Jak FIFO może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia marnotrawstwa materiałowego w procesach magazynowych i produkcyjnych

FIFO w praktyce

Firmy, które decydują się na wdrożenie procesu FIFO, muszą zainwestować w zaawansowane systemy dostarczania materiałów, które umożliwią efektywne stosowanie zasad FIFO. Idealnym rozwiązaniem są tutaj rozwiązania Firmy BLOKSMA. Nasze sprawdzone i przetestowane wózki transportowe FIFO są doskonałym przykładem tego procesu w praktyce. Te mobilne stojaki, wyposażone w kółka, można łatwo przesunąć do miejsca pracy, tworząc system dostarczania materiałów, który spełnia najnowsze standardy ergonomiczne. Jest to również skuteczny sposób na eliminację trzeciego rodzaju muda, czyli niepotrzebnego ruchu.

Wykorzystanie FIFO do rozwiązania problemu marnotrawstwa materiału
Wykorzystanie FIFO do rozwiązania problemu marnotrawstwa materiału

Odpowiednie pojemniki transportowe są umieszczane w wózku z jednej strony i przesuwają się w dół pochyłości na stronie wyjmowania, zgodnie z zasadą działania stojaka przepływowego. Gdy pojemnik jest wyjmowany, następny w kolejności automatycznie przesuwa się na odpowiednie miejsce. Stojaki FIFO mogą być również wyposażone w praktyczne przenośniki rolkowe systemu BLOKSMA, co umożliwia łatwe identyfikowanie poziomów napełnienia na pierwszy rzut oka i umożliwia terminowe uzupełnianie materiałów. Dzięki temu, procesy magazynowe stają się bardziej efektywne, a zarządzanie zapasami – bardziej przejrzyste i zautomatyzowane.

Maciej Bloksma

Skontaktuj się z naszym Konsultantem BLOKSMA:
Maciej Rachwalski
Konsultant ds. Kluczowych Klientów
tel. 690 48 29 25                                 
e-mail: mrachwalski@automationstechnik.pl
Linkedin: Zobacz

Automationstechnik - 25 LAT

Automationstechnik Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 20 A
30 – 363 Kraków

biuro@automationstechnik.pl

5/5 - (1 vote)