Cel wdrożonego rozwiązania: Poprawa płynności produkcji oraz wyeliminowanie mudy u czołowego światowego producenta artykułów łazienkowych i instalacji sanitarnych.
Opis rozwiązania
Ze względu na zróżnicowane czasy trwania poszczególnych procesów produkcji, konieczne było wprowadzenie u klienta stacji buforowych w kluczowych obszarach. Ich celem było nie tylko zachowanie płynności produkcji, ale również eliminacja mudy, czyli działań nieprzynoszących wartości dodanej. Dodatkowo, poprawiono wykorzystanie przestrzeni i zmniejszono rozmiary opakowań, co uczyniło proces bardziej elastycznym. Zadbano także o porządek, estetykę, wytrzymałość i modularność stref buforowych, zapewniając intuicyjną obsługę dla operatorów.
Klient zdecydował się na inwestycję w stacje FIFO niemieckiej firmy BLOKSMA Engineering GmbH, które zostały dostarczone przez Automationstechnik, wyłącznego partnera BLOKSMA w Polsce.
Jednym z etapów niezbędnych do inwestycji w supermarkety BLOKSMA było wdrożenie do procesu pojemników KLT, do których przepakowywane są komponenty dostarczane pierwotnie przez poddostawców w tzw. gitterboxach. Następnie pojemniki KLT z detalami już na wózkach trafiają do supermarketów zgodnie z zasadą FIFO. Dzięki temu materiały zgromadzone najwcześniej są używane w kolejnym procesie w pierwszej kolejności. Działanie takie przyczynia się do zwiększenia elastyczności i optymalizacji kolejnych etapów procesów produkcyjnych, a także zmniejszenia ilości magazynowanych zapasów.

Wdrożenie rozwiązania
Wyspecyfikowanie odpowiednich supermarketów było bardzo proste. W katalogu BLOKSMA można znaleźć gotowe formularze, za pomocą których definiuje się wszystkie parametry potrzebnego supermarketu, takie jak:
• typ supermarketu
• liczbę i długość torów
• rodzaje najazdów
• konieczność i rodzaje opisów
• kolor ramek opisowych
• dodatkowe akcesoria jak elementy hamujące, itp.
Na podstawie formularza przygotowywana jest oferta. Po akceptacji i złożeniu zamówienia powstaje rysunek gotowego rozwiązania. Na jego podstawie można sprawdzić ostatecznie wymiary i zweryfikować czy wszystkie parametry są zgodne z tymi z formularza. To ostatni moment na zgłaszanie ewentualnych poprawek lub zmian. Po zatwierdzeniu rysunku następuje faza realizacji oraz dostawa kompletu elementów gotowych do finalnego montażu. Najczęściej (i tak było również w tym przypadku) klienci realizują montaż we własnym zakresie. Z pomocą rysunku złożeniowego jest to bardzo proste. Konstrukcja złożona z wielu torów nie wymaga kotwienia do posadzki, choć – w razie konieczności – można to zrobić.
Korzyści płynące z inwestycji w supermarkety FIFO
Kluczowymi czynnikami determinującymi realizację tego projektu przez Automationstechnik było:
- modułowa budowa wraz z dodatkowymi elementami wyposażenia umożliwiająca projektowanie supermarketów BLOKSMA zgodnie z wymaganiami klienta i potrzebą dostosowania się do danego procesu produkcyjnego
- kompatybilność z innymi jednostkami intralogistycznymi znajdującymi się u klienta, takimi jak wózki i pojemniki KLT
- wysoka jakość zaproponowanych rozwiązań
Uzyskane korzyści:
• Bardziej efektywny przepływ materiałów
• Większa kontrola nad poszczególnymi etapami procesu produkcji
• Eliminacja marnotrawstw
• Zmniejszenie ilości magazynowanych zapasów
• Uporządkowana przestrzeń produkcyjna
• Modułowa konstrukcja – możliwość rozbudowy/przebudowy
• Łatwy montaż
• Intuicyjne użytkowanie
Podsumowanie
Korzyści wynikające z wdrożenia tego systemu są już zauważalne, a możliwość dalszej rozbudowy i dostosowywania supermarketów do zmieniających się potrzeb produkcyjnych daje firmie solidne podstawy do przyszłego rozwoju. Inwestycja ta pokazuje, że nowoczesne podejście do intralogistyki, oparte na zasadach Lean Manufacturing, przynosi wymierne efekty i może stanowić wzór do naśladowania dla innych przedsiębiorstw dążących do optymalizacji swoich procesów produkcyjnych.
Zobacz naszą ofertę supermarketów BLOKSMA
Zaprojektuj efektywne procesy produkcyjne