Transport kontenerowy to proces wykorzystywania jednej lub więcej metalowych skrzyń o standardowych wymiarach do przewozu towarów. Istnieje wiele modeli kontenerów, które są dostosowane do różnych potrzeb. Ten rodzaj transportu odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym handlu, szczególnie w zakresie transportu intermodalnego.

Co to jest transport kontenerowy?

Transport kontenerowy, definiowany jako wykorzystanie jednej lub więcej skrzyń do przewożenia ładunków, stanowi kluczowy element w globalnym łańcuchu dostaw. Dostępne są różnorodne modele kontenerów, każdy z nich o standardowych rozmiarach, co ułatwia ich użycie w różnych kontekstach transportowych. Te kontenery są niezastąpione w zaspokajaniu potrzeb międzynarodowej wymiany handlowej, szczególnie w kontekście ofert transportu intermodalnego, gdzie ładunek przemieszcza się między różnymi formami transportu bez konieczności przeładunku towarów.

To innowacyjne rozwiązanie w dostarczaniu towarów jest wyjątkowo efektywne w przypadku transportu kontenerowego. W procesie pośrednictwa skupia się nie na samych towarach, ale na kontenerze, co znacznie upraszcza logistykę. Po przekroczeniu granicy, kontener może być łatwo przeniesiony z ładowni statku na inny środek transportu, taki jak pociąg lub ciężarówka, co umożliwia płynne przejście między różnymi etapami transportu.

Transport kontenerowy jest nie tylko ekonomiczny, ale także bezpieczny. Kontenery są zaprojektowane tak, aby chronić zawartość przed uszkodzeniami i wpływami środowiska zewnętrznego. Zazwyczaj, po przybyciu do głównych węzłów portowych, kontenery są przechowywane i sortowane przed dalszą podróżą do odbiorcy. W dobie globalizacji i rosnącej wymiany handlowej na dużą skalę, transport kontenerowy stał się jednym z najbardziej popularnych i niezawodnych sposobów na przemieszczanie towarów na całym świecie, stanowiąc kręgosłup międzynarodowego handlu i logistyki.

6 rozwiązań transportowych

Jak wcześniej wspomniano, rozmiary kontenerów są ustandaryzowane, ale istnieje wiele modeli dostosowanych do specyficznych potrzeb klientów. Poniżej główne rodzaje kontenerów używanych w transporcie i magazynowaniu

Typ KonteneraOpisZastosowanie
Szeroka PaletaKontener zaprojektowany do przechowywania palet zgodnych ze standardem europejskim.Idealny do transportu towarów pakowanych na paletach.
Płaski StojakOtwarta konstrukcja, przeznaczona do transportu dużych i ciężkich ładunków.Używany do przewożenia maszyn, pojazdów, łodzi itp.
ZbiornikSpecjalistyczny kontener do transportu płynów i gazów. Zgodny z normą ISO 1496.Przeznaczony do przewożenia substancji ciekłych, gazów i innych materiałów niebezpiecznych.
Otwarta StronaKontener z bocznym otwarciem, ułatwiającym załadunek i rozładunek.Idealny do ładunków, które wymagają ładowania bocznego, np. duże przedmioty, materiały budowlane.
ReeferKontener z systemem regulacji i kontroli temperatury.Używany do transportu towarów wymagających kontroli temperatury, np. żywności, leków.
Dry StandardNajbardziej rozpowszechniony model, uniwersalne możliwości przechowywania.Wszechstronny, używany do przewożenia różnorodnych towarów nie wymagających specjalnych warunków.
Różne rodzaje kontenerów

Przykłady i praktyczne zastosowania

Transport kontenerowy, niezależnie od rodzaju przewożonych towarów czy miejsca docelowego, wymaga przestrzegania szczegółowej i specyficznej logistyki, która obejmuje kilka kluczowych etapów:

 1. Faza załadunku i obsługi: Ten etap obejmuje przygotowanie towarów do transportu, ich załadunek do kontenera oraz odpowiednie zabezpieczenie.
 2. Pozycjonowanie kontenera: Po załadunku kontener jest przenoszony i umieszczany w wyznaczonym obszarze, gotowy do dalszego transportu.
 3. Transport morski: Kontener jest następnie ładowany na statek, co wymaga precyzyjnego planowania i koordynacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność przewozu.
 4. Przesyłka i transfer: Po dotarciu do kraju docelowego, kontener jest rozładowywany i często przekazywany do innego środka transportu, takiego jak kolej lub ciężarówka, aby dotrzeć do ostatecznego miejsca przeznaczenia.

W procesie transportu kontenerowego kluczowe jest również przestrzeganie formalności importowo-eksportowych i celnych. W zależności od kraju docelowego i przepisów, różni się zakres wymaganej pracy administracyjnej. W kontekście Europy i Francji, proces ten zwykle obejmuje:

 • Sprawdzanie zgodności towarów: Upewnienie się, że przewożone produkty są zgodne z lokalnymi przepisami i standardami.
 • Status celny: Ustalenie statusu celnego towarów, co jest kluczowe dla ich legalnego przekroczenia granic.
 • Deklaracja towarów: Oficjalne zgłoszenie towarów do odpowiednich organów celnych.
 • Eksportowy dokument towarzyszący: Niezbędne dokumenty towarzyszące towarom w trakcie ich eksportu.
 • Karnet TIR: Międzynarodowy dokument transportowy ułatwiający przekraczanie granic.
 • Rozliczenie podatków i formalności: Uiszczenie wszelkich należnych opłat celnych i podatkowych oraz dopełnienie formalności.

Zalety stosowania pojemników BLOKSMA w transporcie w kontenerach

Zalety stosowania pojemników BLOKSMA w transporcie w kontenerach
Zalety stosowania pojemników BLOKSMA w transporcie w kontenerach

Pojemniki BLOKSMA są projektowane indywidualnie w zależności od ich przeznaczenia i wymagań detali podczas ich transportu. Główne zalety stosowania tych pojemników w transporcie w kontenerach:

 1. Łatwy transport małych komponentów: Dedykowane pojemniki Bloksma ułatwiają transport komponentów o małych rozmiarach, co jest szczególnie ważne w przypadku precyzyjnych i delikatnych części.
 2. Zastąpienie ręcznego przenoszenia ciężkich detali: Te pojemniki eliminują potrzebę ręcznego przenoszenia ciężkich detali, co zwiększa efektywność i bezpieczeństwo procesu transportowego.
 3. Precyzyjne uporządkowanie detali: Pojemniki umożliwiają precyzyjne uporządkowanie detali, co jest kluczowe, na przykład, w przypadku obsługi przez roboty.
 4. Specjalne zabezpieczenie podczas transportu: Dedykowane pojemniki zapewniają specjalne zabezpieczenie detali zarówno podczas transportu wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
 5. Kompatybilność z wózkami Bloksma: Pojemniki są kompatybilne z wózkami Bloksma, co umożliwia ich łatwe łączenie w pociągi logistyczne, zwiększając efektywność przemieszczania się po terenie zakładu.
 6. Indywidualne projektowanie: Każdy pojemnik jest projektowany indywidualnie, biorąc pod uwagę specyficzne wymagania materiału, rodzaju konstrukcji i uchwytu.
 7. Modułowa konstrukcja z możliwością rekonfiguracji: Niektóre pojemniki mają modułową konstrukcję, co pozwala na łatwą i szybką rekonfigurację, idealną dla małych i średnich serii produkcji.
 8. Ekologiczne i wytrzymałe: Pojemniki są przyjazne dla środowiska podczas utylizacji i charakteryzują się wysoką wytrzymałością.
 9. Dostosowanie do różnych procesów produkcyjnych: Pojemniki mogą być przewodzące lub nieprzewodzące prądu elektrycznego, niemagnetyczne lub antystatyczne, odporne na wysoką temperaturę i kompatybilne z robotami.
 10. Ochrona komponentów: Pojemniki zapewniają ochronę umieszczonych komponentów przed uszkodzeniem i/lub zabrudzeniem, co jest kluczowe w transporcie morskim.

Te zalety wskazują na to, że dedykowane pojemniki Bloksma są niezwykle przydatne w transporcie morskim, szczególnie w przypadku delikatnych i precyzyjnych komponentów, które wymagają specjalnej ochrony i organizacji.

Maciej Bloksma

Skontaktuj się z naszym Konsultantem BLOKSMA:
Maciej Rachwalski
Konsultant ds. Kluczowych Klientów
tel. 690 48 29 25                                 
e-mail: mrachwalski@automationstechnik.pl
Linkedin: Zobacz

Automationstechnik - 25 LAT

Automationstechnik Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 20 A
30 – 363 Kraków

biuro@automationstechnik.pl

Oceń: